W odpowiedni sposób dobrana instalacja o wentylacyjnym charakterze jest absolutnie niezbędna we wszystkich budynkach, tym bardziej zaś w przestrzeniach przeznaczenia mieszkalnego gdzie zdrowe i świeże powietrze jest nam po prostu niezbędne do przebiegającego we właściwy sposób odpoczynku. O czym koniecznie pamiętać jeśli chodzi o o wentylacyjne procesy? Oczywiście należy pamiętać o czymś takim jak profesjonalne czyszczenie wentylacji, ale też koniecznie trzeba pamiętać również na samym początku o właściwym przebiegu projektowania całego kompletnego systemu. Oto kilka podstawowych przykazań, o których naprawdę nie sposób zapomnieć.

-Zaplanuj szczegółowo trasy kanałów wentylacyjnych
-Pamiętaj, żeby do każdego pomieszczenia doprowadzać co najmniej jeden wentylacyjny przewód
-Zaprojektuj wywiewy z łazienek i kuchni i nawiew do przestrzeni dziennych
-Zapewnij bezproblemowe cyrkulowanie powietrza między poszczególnymi przestrzeniami

To kluczowa rzecz, co jeszcze? Przykładowo gdy zdecydujemy się na instalację w formie wentylacji z odzyskiem ciepła nie powinniśmy stawiać na eklektyzm, a o prostu postawić na zdecydowanie się na urządzenia od jednego i tego samego producenta. Będzie to nam zapewniać sprawne i funkcjonalne działanie systemu.
Wentylacja, a kominek w domu
Jeszcze większe znaczenie ma prawidłowy montaż wentylacji w sytuacji kiedy w domu ma swoje miejsce znaleźć kominek. W przypadku kominka, który posiada zamkniętą komorę spalania wentylację należy zaprojektować z lekkim nadciśnieniem w domu. Z kolei będzie się to brało z faktu, że w razie ewentualnej jakiejś nieszczelności spaliny tak czy inaczej i tak będą wypchnięte z przestrzeni domowej. Generalnie kominka nie powinno się łączyć z wentylacją. System ogrzewania kominkowego pracuje zupełnie inaczej system wyposażony w rekuperator.
I jeszcze pytanie: Jaką instalację należy wybrać dla domu?

Jeśli interesuje nas tylko kryterium ceny to poza wszelkimi wątpliwościami w tej konkurencji wygrywa grawitacyjna wentylacja. Chociaż niestety jednak spełnia ona swoją podstawową rolę nie jest wcale tak skuteczna jak mechaniczne rozwiązanie do wentylacji z rekuperatorem. W tym drugim przypadku bowiem to my decydujemy odnośnie tempa oraz ilości powietrza które będzie wymieniane. Jakość również jest wyższa. Dlatego w przypadku wyboru wentylacji nie warto kierować się jedynie cenowym kryterium. Tutaj naprawdę liczy się to co chcemy osiągnąć z naszym klimatem w domu. Odetchnij w pełni.

Categories: Blog

Comments are closed.